Atsako specialistas | kas yra spastika?

Sveiki,

Pateikiu pirmuosius bendradarbiavimo su gyd. Judita Daratiene rezultatus. Ši specialistė (tikrąja žodžio prasme) sutiko pakomentuoti bei paaiškinti sąvoką – SPASTIKA. Kaip ir man pačiam kilo daug klausimų apie šį reiškinį, taip ir kitiems susidūrusiems su šia problema pradžioje būna baisu, nes neaišku kas vyksta. Todėl savalaikis specialisto paaiškinimas yra pirmoji pagalba patyrusiam šį reiškinį. Svarbu gauti aiškią, kvalifikuotą informaciją suprantama lietuvių kalba (turiu galvoje ne medicininius terminus, kuriais dažnai apsišarvuoja medikai).

Tikiu, kad žemiau pateikta informacija Jums padės suprasti kas tai – gerai ar blogai, susitaikyti ar kovoti, draugas ar priešas tai? Taip pat pateikiu gyd. Juditos sąvokų paaiškinimus – juo rasite pasirinkę skyrių „Sąvokos, terminai, paaiškinimai“ puslapio viršuje, dešinėje. Nuoširdžiai dėkoju savo ir skaitančių vardu gerb. gydytojai Juditai.

Kas yra spastika?

Spastika yra refleksinis, nekontroliuojamas atskirų raumenų (krūtinės, pilvo, kojų) susitraukimas, atsirandantis po nugaros smegenų pažeidimo kaklo bei krūtinės lygyje (medicininėje literatūroje aprašomi kaip viršutinio motorinio neurono pažeidimas). Netgi paprasčiausi veiksmai, kaip raumenų ištiesimas keičiant kūno padėtį, ar šlapimo pūslės ir žarnyno raumenų įsitempimas, gali provokuoti spastiką.

Kodėl atsiranda ar neatsiranda spastika?

Spastika atsiranda todėl, kad pažeidus nugaros smegenis traumos ar ligos metu, padidėja kai kurių nugaros smegenų ląstelių aktyvumas, o galvos smegenys, dėl sutrikusio nervinio ryšio, neatlieka joms įprastos funkcijos ir nereguliuoja raumenų padidėjusio tonuso. Spastika būna tik po nugaros smegenų pažeidimo kaklo ar krūtinės lygyje. Juosmens srities nugaros smegenų pažeidimo metu spastika neatsiranda.

Kada atsiranda spastika?

Spastika dažniausiai atsiranda praėjus potrauminiam nugaros smegenų šokui, ir dažniausiai pradeda ryškėti maždaug nuo 2-3  savaitės po traumos. Kartais gali išryškėti ir vėliau. Nėra tikslių duomenų, kada būtent ji turi pasireikšti.

Kokie atsiradusios spastikos požymiai ( pojūčiai)?

Pirmieji požymiai, ryškėjant spastikai, būna įvairūs. Tai gali būti atskirų raumenų nekontroliuojami, matomi susitraukimai, ar atskirų raumenų virpčiojimai best slimming tablets. Kartais būna tik veržimo jausmas atskirose kūno vietose. Jei veržimo jausmas būna krūtinės srityje, dažnai  atrodo, kad trūksta oro, sunku kvėpuoti, ar spaudžia širdies plote. Jei yra kojų raumenų spastiniai susitraukimai, dažnai tai klaidingai palaikoma atsirandančiais kojų judesiais.

Ar galima išgydyti spastiką?

Spastikos išgydyti deja negalima. Tačiau ją galima sumažinti vaistų pagalba, fiziniais pratimais.

Kokiais vaistais gydyti spastiką?

Dažniausiai naudojami vaistai Lietuvoje spastikai gydyti: Baklofenas, Sirdoludas, Mielostanas. Tačiau bet kuris gydymas turi būti aptartas su gydytoju. Lietuvoje jau atsirado galimybė Baklofeninių pompų implantavimui.

Ar vaistai nuo spastikos turi šalutinių poveikių?

Visi vaistai turi šalutinių poveikių, vaistai nuo spastikos  – taip pat. Dažniausiai jie neigiamai veikia kepenis bei inkstus. Todėl jei vaistai nebūtini, jų reikėtų nevartoti.

Ar vaistams nuo spastikos reikalingas receptas?

Vaistai nuo spastikos yra nekompensuojami, tačiau įsigyjant vaistinėse, pagal galiojančius LR įstatymus, reikalingas gydytojo receptas. Tačiau gali būti ir išimčių.

Spastika – draugas ar priešas?

 

Spastika turi daugiau privalumų.
Išmokus su spastika tvarkytis bei gyventi, jos padidėjimas gali būti informacijos šaltinis – infekcijos atsiradimas, raumenų pertempimas, odos pažeidimas, pervargimas ir t.t. Spastika padeda palaikyti raumenų apimtį, kraujo apytaką, sumažina komplikacijų riziką (pragulos, trombų susidarymas). Galima išmokti spastiką pritaikyti judant: persikėlimo metu, jei yra judesiai – atsistojimo bei ėjimo metu. Tačiau spastika taip pat gali trukdyti judėti, miegoti,vairuoti mašiną, didina galimybę susižeisti. Kartais ji gali būti itin stipri ir skausminga, labai ribojanti kasdieninį savarankiškumą bei gyvenimo kokybę.

Neigalus.info | apie negalią ir galias

↑ Grab this Headline Animator

9 atsakymai į“Atsako specialistas | kas yra spastika?”

 1. cia paiskinat gyditi spastika po stuburo smegenu traumos o paiskikit kaip gyditi spastika po galvos smegenu traumos

  • Labas Vaidai,

   Atsako gyd. reabilitologė Judita Daratienė:

   „Spastikai po galvos smegenų traumos tinka tie patys dėsniai, kaip ir po stuburo traumos. Skirtumas tik toks, kad pažeistoje pusėje rankoje vyrauja lenkiamųjų raumenų tonusas, o kojoje tiesiamųjų raumenų tonusas. Todėl galima lengviau parinkti fizinius pratimus spastikai mažinti. Medikamentai taip pat tie patys. Smulkiau reikėtų aiškintis su gydančiu gydytoju ar reabilitologu.“

   Sveikatos – Neigalus.info

 2. Po c6 slankstelio traumos (pilnas mielitas) jau pusantrų metų praėjo, bet nepraeina stiprus plaštakų ir riešų skausmai.

  • Laba diena Regina,
   Atsako gydytoja Judita Daratienė:

   Sveiki,
   Šį kartą, nematant pacientės, bei nežinant traumos aplinkybių, nėra galimybės nusakyti skausmo priežastį. Tai gali būti kaklo slankstelių problema, tačiau skausmas gali būti ir dėl riešų bei plaštakų raiščių ir sąnarių problemų.

 3. Sveiki.Jau keletą metų yra labai riboti klubų,kelių judesiai,prieš metus atsirado parestezinė meralgija,kartkartėm kojose jaučiasi lyg drebėtų,virpėtų raumuo.Vienas ortopedas po daugelio metų paieškų pasakė,kad čia apatinių galūnių spastinės kontraktūros.Esu turėjus šiokią tokią kaklo traumą (kartą po plaukiojimo baseine pasukau kaklą ir negalėjau atitiest,bet istatė į įtvarą porai sav.ir viskas lyg ir gerai,tik kartais tai pasikartoja,tik daug lengvesne forma) ir esu turėjus juosmeny traumą nemažą,bet rašote,kad juosmuo neįtakoja.Krūtininėj dalyje jokių traumavimų nebuvo…Kokios dar gali būti priežastys?Ligos?Kokios? Pas neurologą eisiu,bet tik birželio viduryje,o jau dabar norisi bent bendro vaizdo ko galima tikėtis.Kokie tyrimai gali būti daromi?
  Dėkoju už atsakymą.

  • Laba diena Rūta,

   Atsako gyd. Judita Daratienė

   Sveiki,
   Sudėtinga atsakyti nemačius pacientės. Neaišku, kokia dubens organų funkcija. Tačiau reikėtų ieškoti nervų sistemos susirgimo ( galimo nugaros smegenų pažeidimo dėl daugelio priežasčių). Visų susirgimų ir tyrimų čia neišvardinsi. Tyrimai skiriami apžiūrėjus ligonį, pagal esamą būklę. Būtina neurologo konsultacija.

   Pagarbiai
   Gyd. Judita

 4. Sveiki. Esu 30 metų vaikinukas nuo vaikystės sergu VCP. 4 Klasėje išaiškėjo tai ką nuslėpė medikai man vos gimus. Pasirodo kažkokiu būdu buvo pažeista visa dešinė pusė: ranka, koja, galva. Tik ketvirtoje klasėje kai smarkiai pradėjo tirpti rankos ir kojos. Nežinau kodėl atsirado labai rimta raumenų spastika, todėl šiuo metu esu nuolatinis medikų r,abilitologų bei kineziterapeutų pacientas. Dabar prasidėjo ir dešinės pusės Hemiparezė, Radikulopatijia. Taip pat stuburo nuotraukos parodė, kad man pažeisti trys svarbūs stuburo slanksteliai – L3, L4, L5. Prieš du metus lankstant dešinę koją ji per kluba pradėjo smarkiai užsikirtinėti. Skausmai dar nebuvo itin stiprūs tačiau dabar lankstant koją skausmai klube darosi nežmoniški. Išgyvenu tikrą pragarą, prisidėjo osteochondrozė. Stengiuosi būti nuolatinėje kineziterapeutų priežiūroje bet liga kiekvienais metais kerta vis stipriau ir stipriau. Praradau nuotaiką ir norą kažką daryti toliau. Kas su manimi vyksta nebežinau.

  • Kiek suprantu, Justinas yra pastovioje medikų ir kineziterapeutų priežiūroje. Tačiau neaišku, kokius medikamentus jis vartoja nuo spastikos, todėl sunku ką nors patarti konkrečiai. Sergant VCP yra kompensuojami Botox leidimai į spastinius raumenis. Kuriam laikui varginanti spastika sumažėja. Vilniaus Santariškių klinikose galima tai atlikti užsiregistravus pas gyd. reabilitoligą. Dėl skausmų klube irgi ne visai aišku. Reikėtų klubo sąnario tyrimo.
   VCP sunki liga, lydinti visą gyvenimą. Todėl Jusitinui linkiu ištvermės.

   Gydytoja Judita.

 5. Labai aciu uz patarimus,8 metus vargstu su spastikom,dabar tapo drasiau paskaicius jusu paiskinimus.ACIU

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *