Neįgaliųjų radijas – „laikinti“ ar ne?

Prieš kelias diena sulaukiau kvietimo „palaikinti“ Neįgaliųjų radijo FB paskyrą. Neslėpsiu, jog apie 90% panašių pasiūlymų nusiunčiu į Junk aplanką pašto programoje ir daugiau su jais nesusitinku. Tačiau šį kartą to nepadariau nes asmeninė situacija bei ryšys su neįgaliųjų aplinka lyg ir įpareigojo pasidomėti šia iniciatyva. Todėl apsilankiau šios iniciatyvos paskyroje FB ir radau kelis įrašus kurie nieko iš esmės man ir nepasakė išskyrus tai, kad buvo pateikta juridinio vieneto pavadinimas bei interneto svetainės adresas.

Apsilankius nurodytu adresu teko nusivilti. Neketinu meluoti ir švelninti savo įspūdžių, nes tai būtų neteisinga šios iniciatyvos autorių atžvilgiu. Jeigu jau jie kreipėsi į mane su prašymu „palaikinti“, tuomet turi išklausyti mano subjektyvią nuomonę.

IDĖJA

Prašau vieno – atskirti idėją nuo jos įgyvendinimo. Pati idėja kaip socialinė iniciatyva yra nebloga, nes tikiuosi, (deja negaliu pasakyti tiksliau, nes nepateikiama daugiau informacijos) jog taip tikimasi sukurti informacinį kanalą, srautą kuris skleistų objektyvų bei kokybišką turinį susijusį su neįgaliųjų gyvenimo aplinkybėmis bei problematika. Idėja yra OK.

FORMA

Pirma abejonė kilo tik perskaičius pavadinimą – Neįgaliųjų radijas (internetinė radijo stotis). Čia man natūraliai kilo klausimas – o koks skirtumas tarp įgaliųjų radijo stoties ir neįgaliųjų? Juk Lietuvoje  radijo stoties, kaip informacinio kanalo veiklai taikomi tokie pat reikalavimai (leidimai, techninės sąlygos ir pan.) visoms radijo stotims. Tad kodėl reikalinga ši atskirtis. Šis klausimas mane paskatino pažvelgti į pačia iniciatyvą kiek kitu aspektu.

Kodėl neįgalieji taip stengiasi pabrėžti savo skirtumus, atskirtį nuo likusios visuomenės dalies?

Bendros visuomenės fragmentacijos kontekste tai nekelia nuostabos, tačiau girdint vienos pusės norą kitą pusę integruoti, o kitos norą išsiskirti šie procesai tampa labai abejotinais. Kol vieni savo siekiu įvardins poreikį kitą visuomenės dalį (įgalieji neįgaliuosius) kažkur integruoti, tol kiti stengsis pabrėžti savo skirtumus įvairiomis priemonėmis taip didindami šių visuomenės grupių atskirtį. Ar to reikia? Mano giliu įsitikinimu geriau viešinti tai kas mus jungia, bendražmogiškus dalykus, o ne skirtumus. Taip mes geriau vienas kitą suprasime. Niekada nelaikiau savęs NEĮGALIU nors vaikščioti jau negaliu ir negalėsiu. Ar tai ar panašios priežastys yra kliūtis jaustis įgaliu turi nuspręsti kiekvienas sau. 

Juk šiuo atveju būtų kur kas optimaliau kurti radijo laidą kažkurios radijo stoties eteryje. Lietuvos radijo rinka yra prisotinta įvairaus stiliaus transliuotojais ir tokios specifinės pakraipos radijo stotis galėtų gyvuoti tik išlaikoma steigėjų. Gauti lėšų iš reklamos, kaip ir kitų šaltinių be transliacijos antžeminiu tinklu yra praktiškai nerealu. Na aš jau nekalbu apie reikalingus resursus steigimui bei turinio sukūrimui.

Todėl praktiškas patarimas šios iniciatyvos autoriams:

Sukurkite patrauklų turinį ir tik tada ieškokite „eterio“ – radijo soties kuri susidomėtų tokia tematika ir norėtų transliuoti Jūsų sukurtą laidą.

Be aukščiau išdėstytų abejonių netikiu, kad tokios radijo stoties eteryje skambėtų „neįgaliųjų muzika“. Nes tokios tiesiog NĖRA. Muzika yra muzika. Ir nesvarbu ar ją kuria įgalus ar ne. Ji lieka muzika. Kokybiška arba ne. Tad šiuo aspektu Neįgaliųjų radijas netenka savo išskirtinumo ar specifikos. Jis gros tą pačią muziką kuri jau sukurta.

Teisybės dėlei reiktų padaryti išlyga, kad yra didžiųjų kompozitorių tarpe ir kurčių bei aklų sukūrusių amžinus klasikos kūrinius, tačiau manau, kad šios iniciatyvos autoriai orientuojasi ne į klasikinės muzikos formatą. Todėl šio išskirtinumo jie taip pat netenka.

Kalbant apie resursus – svarbiausias iš jų – laidų rengėjai. Todėl pirmiausia derėtų pagalvoti apie juos  – mokančius klausyti, analizuoti, rašyti bei kalbėti taisyklingai lietuviškai. Tai pat šie žmonės turėtų turėti bent minimalius scenos kalbos pradmenis – juk jie siekia kalbėti auditorijai. O jai sudominti bei išlaikyti jos dėmesį reikia ne visai paprastų įgūdžių ir galių (pasiremsiu aštria radijo rinkos konkurencija Lietuvoje – M1 personažai Saulėns, pensininkas Vydas ir pan.). Štai kokių aukštumų reikia siekiant pritraukti auditorijos dėmesį.  Tačiau tai daugiau pramoginio radijo žanro dalis. Spėju, kad šios iniciatyvos autoriai orientuoti daugiau į informacinę stilistiką – t.y. rengti bei pateikinėti autorines radijo laidas liečiančias neįgaliųjų problematiką.

Savo samprotavimus apibendrinsiu palinkėjimu Všį „Vilties aušra“ steigėjams, iniciatyvos autoriams – kad „laikinti“ reikia „paragauti“ arba paklausyti. Todėl pirmiausia norėčiau išgirsti tai ką norite pasakyti – suvokti kiek tai man aktualu ir simpatiška. Ir tik tada priimti sprendimą – patinka ar ne.

P.s. Nuoširdus patarimas – susitvarkykite interneto svetainę, nes tai kas dabar ten yra verta mygtuko „NEPATINKA“ ir pateikite, kad ir viename svetainės puslapyje tačiau aiškią bei lakonišką informaciją apie save, savo iniciatyvą bei potencialą. Tai leis geriau jus identifikuoti, o tai būtina sąlyga būti suprastiems. Nes juk siekiama to – būti išgirstiems ir suprastiems.

Neigalus.info | apie negalią ir galias

↑ Grab this Headline Animator

12 atsakymai į“Neįgaliųjų radijas – „laikinti“ ar ne?”

 1. Turbūt ta radijo stotis transliuos kažkokias neįgaliųjų diskusijas, skelbs skelbimus apie neįgaliųjų kolektyvų pasirodymus, renginius. Kitoms radijo stotims tai yra neįdomu. Net Lietuvos radijas laidą apie neįgaliuosius gali transliuoti tik sekmadienį arksti ryte, kai daugelis dar miega. Ir, pavydziui, aš net žinodamas, kad bus ši laida, įsijungiu radiją prieš laidą, bet būna, kad būtent prieš laidą užmiegu ir pabundu laidai pasibaigus. Tai tokia stotis ir būtų reikalinga, kad, pavyzdžiui, pakartotų Padribonienės laidą dienos metu. Neįgalieji į radijo laidas yra kviečiami tik du kartus per metus, per baltosios lazdelės šventę ir tarptautinę neįgaliųjų dieną gruodžio 3 d. Ar mums to pakanka? Antra, nepamiršk, kad neįgaliųjų kategorijai priklauso ne tik nevaikštantys, bet ir kitokiomis ligomis sergantys žmonės, kurių poreikių nevisada patenkina mūsų žiniasklaida ir neįgaliųjų organizacijos.

  • Artūrai,
   pritariu pačio vizijoms ką šis radijas galėtų daryti. Taip pat tikiuosi, kad būtent tokia (švietėjiška iš esmės) veikla jis ir užsiims. Tačiau pačio mintys yra „iš vidaus“. Kitaip sakant esi šiame rate, neįgaliųjų. Pabandyk į pasaulį pasižiūrėti iš kito „rato“ – įgaliųjų. Jiems taip pat nesmagu matyti neįgalų žmogų. Manau dauguma žmonių jaučia gailestį ar nuoširdžiai apgailestauja dėl to kas įvyko su Jumis, manimi ar kitu neįgaliu žmogumi. Galų gale reikia nebijoti pripažinti fakto, kad negalia nėra natūrali žmogaus būsena. Žmogus daugumoje atvejų gimsta toks kokį sukūrė gamta – su visomis funkcijomis ir galūnėmis. Ir tik dėl vienokių ar kitokių priežasčių gimsta vaikai su negalia arba ji užklumpa vėliau. Tai nenatūrali žmogaus būsena, todėl ji dažnai ir stebina. Tik mūsų bendrų pastangų dėka visuomenė gali nustoti stebėtis važiuojančiais ratukais, pasiremiančiais lazdele ar vaikštyne ar besinaudojančiais kitokiomis pagalbinėmis priemonėmis. Tai visų mūsų vidinės kultūros ir išprusimo reikalas. Tik kartu o ne atsiskirdami mes galime tapti tolerantiškais kitokiems. Tai laikyčiau svarbiausia priederme. Tai padėtų išgirsti, suprasti ir atjausti.

 2. Manau tegu žmonės bando, o kas išeis pažiūrėsim. Nereikia visur taikyti tarybinio metodo, kad iniciatyva yra kažkas blogo. Reikia surasti problemą ir ją pabandyti spręsti ir tada bus OK.

  • Na aš tą ir padariau, Dariau – idėjai pritariau. Tik suabejojau jos įgyvendinimo forma bei bendra tendencija – ar tikrai atskirties didinimas yra tai kas padės būti išgirstiems ir suprastiems. Iniciatyva yra gerai, tik netinkamai nukreipta ji dažniausiai baigiasi nusivylimu. Ir tai tikrai ne tarybinis metodas, tai racionalaus mąstymo pavyzdys – kai prieš darant pagalvojama apie pasekmes. Beje, ar nenustebino faktas, kad dar neveikiantis internetinis radijas jau turi apie 200 „patinka“? Įdomu kas jiems patiko – idėja ar radijo stoties veikla?

 3. Vilties aušros kurėjas

  Labas vakaras, esu šio projekto vienas iš kūrėjų. Šio straipsnio kūrėjui galiu pasakyti tik tiek kad kritikuoti sugeba kiekvienas, o kritika mums kaip naujai atsidarančiai įmonei reikalinga net gi naudinga, tad ačiū JUMS už ją. Rašydamas tokios tematikos straipsnius, vertėtų labiau pasidomėti rūpimais klausimais o ne savo nuomonę išreikšti tokio turinio straipsniu. Šiaip kaip įmonės įkurėjas nelabai apsidžiaugiau perskaites tokio turinio straipsni. Ir kodėl JŪS taip nusprendėte, kad „Neįgaliūjų radijas“ tai atskirtis kažkokiai žmonių grupei. Aš atsakau, kad šio pavadinimo įdėja tai kad MES įkūrėjai esame neįgalūs, ir tai atsispindi pavadinime. Patarimus kuriuos „taip“ dalinate, taip jie puikūs ir įgyvendinami. Bet viskas savo laiku kaip ir internetinė svetainė, ji dar vis tobulinama bei ruošiama.

  P.s.: Ačiū Artūrui ir Dariui už supratinguma.
  P.p.s: Teksto autoriau, sekantį kartą jei rašysite apie musų veiklą, nepasikuklinkite ir susisiekite su mumis, mes Jums suteiksime visą dominančią informaciją.

  • Sveiki,
   Kaip matote Jūsų atsakymas publikuojamas netgi su Jūsų gramatinėmis klaidomis. Tad cenzūra neapkaltinsite. O mano rašinio priežastis Jums žinoma – juk patys atsiuntėte prašymą „palaikinti“ Jūsų paskyrą FB. Na pamąstykite logiškai – ar galima reikšti savo nuomonę (patinka Jūsų radijas ar ne) kai jis dar net netransliuoja? Galima organizuoti apklausas kurios atskleistų respondentų nuomonę apie tokio media kanalo poreikį, tačiau prašyti „palaikinti“ tai ko nėra…. Labai keista. Na o labiausiai nustebino tai, kad net netransliuojantį radiją jau „palaikino“ toks kiekis žmonių. Štai kur priežastis tokios mano nuomonės.
   Kalbėdamas apie atskirtį aš turiu galvoje daugumos neįgaliųjų siekį pabrėžti savo negalią buriantis į tik neįgaliems skirtas iniciatyvas, o ne siekį prisijungti prie visos visuomenės socialinių ir pilietinių iniciatyvų. Štai kur aš matau jų norą atsiskirti nuo visuomenės.
   P.s. Atkreipkite dėmesį į tai ką rašote apie save štai čia http://www.viltiesausra.lt/ Naujienos – „…praneš šviežias naujienas…“. Na nebūna naujienų „šviežių“. Maisto produktai – prašau, tačiau naujiena yra arba jos nėra. Jeigu informacija pasenusi, tai jau nebe naujiena, o jeigu ji „karšta“ tuomet tai ir yra naujiena. Bet tikrai ne „šviežia“.

   Sėkmės!

 4. Isijungiau paklausyt apie astunta vakaro – kazkokia tragedija, kalbejo kazkoks vaikas, kas zodi uzsikerta, sako nepasako, pats nesupranta, apie ka kalba… Panasu, kad is geros idejos nieko neiseis…

  • Juliau,
   aš būtent apie tai ir rašiau – labai dažnai kilniomis idėjomis ir tikslais prisidengiama siekiant elementarios naudos (rėmėjų, politikų, fondų lėšos) arba tokie projektai sužlugdomi iniciatorių nekompetencijos. Pritariu tokios specifinės ir aktualios informacijos būtinybei, tačiau mane glumina projekto iniciatorių neišmanymas ir aplinkinių (simpatikų) baimė pasakyti į akis apie projekto rengimo trūkumus. Žinoma civilizuotai. Juk nuo to būtų tik geriau. Tačiau kaip matai dažniausia tokių projektų iniciatoriai kritiką ir patarimus priima kaip priešpriešą ar grėsmę. Apgailėtina. Todėl ir stengiuosi nesitapatinti tiek su tokiais projektais, tiek su tokių projektų iniciatoriais. Štai kodėl dažnai esu įvertinamas kaip „pasikėlęs“ :).
   Smalsumo vedinas šiandien apsilankiau jų svetainėje – košmaras! Svetainės skyriuose „apie mus“, „kolektyvas“, „programa“ tuščia. Jokios informacijos. Tačiau skyriuje „reklama“ labai konkrečiai aprašyta, kodėl verta reklamuotis (PIRKTI reklaminį laiką) šiame NEKOMERCINIAME radijuje 🙂
   Ypač verta, nes žodį „pasaulio“ pradeda rašyti didžiąja raide nors jis ne pirmas sakinio žodis;
   Ypatingai verta nes šios stoties eteryje BUS transliuojamos MOKSLINĖS laidos;
   Reklama šiame radijuje bus ypatingai efektyvi, nes jos steigėjai ruošiasi kažką kažkur integruoti. Beje Jūs, „radistai“ paklausėte tų kuriuos rengiatės integruoti ar jie to nori ir ar Jus kas nors įgaliojo veikti, kalbėti jų vardu ar tapti jų interesų gynėjais?
   P.s. Radijas ir šiandien negroja – nei „stand alone player“ nei pls failas. TYLA. Matyt čia tiek neįgali stotis, kad jos net nesigirdi. Nors ją „palaikinusių“ jau 769 klausytojai. Ko gero jų negalia pasireiškia per klausą.

 5. Na, pirmiausia nuo straipsnio paskelbimo praėjo tikrai nemažai laiko, bet aš jį tik dabar pamačiau.
  Pirmas dalykas, straipsnio rašytojas pasielgė kaip tipinis Lietuvis. Vietoje to, kad savo subjektyvią nuomonę būtų išsakęs patiems idėjos autoriams, jam pasirodė geriau papilti žibalą visam internete.
  Antras dalykas, taip, visiškai sutinku, kad su reklama buvo paskubėta, nes visi transliacijos bandymai ir tinklalapio, kuomet buvo prašoma jūsų palikinti buvo tik bandymai, t.y viskas buvo demo, nei vienas verslas ar apskritai bet koks projektas nesusikuria iškarto, taip, kad pokšt ir padaryta niekad nebūna, plius, kai dabar yra galybė transliavimo būdų internetinėms radijo stotims, tad burnoti, kad kažkas neveikia vos tik projektui atsiradus nereikėtų. Vietoje to, kad čia apipyliai purvu, kodėl nepasidalinai kokiomis nors idėjomis? Juk esi labai daug patirties turintis su technologijomis, daug domiesi, na, bent jau taip rašai skiltyje „Autorius“, tai kodėl nepametėjai vienokios ar kitokios idėjos transliacijos stabilumui ar svetainės kokybei gerinti? Purvą pilti mes visi mokame, kai geriau vietoje to išsakyti savo pastabas geranoriškai ir pateikti pasiūlymus.
  Visiškai nepateisinu idėjos autorių dėl paskubėtos reklamos, kai ja reikėjo pradėti užsimti tik dabar, nes tik dabar išbandę įvairias transliavimo galimybes mes ją turime stabilią.

  • Sveiki, Aleksai

   pirma – vieta kur vyksta ši diskusija yra mano asmeninis tinklaraštis, ir jame svečias esate Jūs, nes aš. Antra – šioje vietoje aš dalinuosi savo nuomone ir jeigu Jums tai nepatinka, prašau neskaityti. Trečia – aš neprivalau Jums nieko aiškinti, padėti ar kitaip kaip nors prisidėti prie Jūsų projekto. Jeigu manote, kad „įpjovėte“ grybą, kreipkitės į tuos kurie išmano daugiau nei Jūs ir jei tai padarysite pagarbiai, tuomet gal būt sulauksite pagalbos. Užgauliodami mane mano tinklaraštyje esate mažų mažiausiai akiplėša.
   Suprasdamas pasirinktos strategijos trūkumus turėtumėte pripažinti padarytas klaidas ir iš to pasimokyti – pasinaudoti profesionalų pagalba arba bent jau patys pasidomėtumėte.
   Pripažinsiu p. Aleksai nesupratau Jūsų komentaro esmės – kas tai nuoskauda, neviltis? Pasiremsiu tik Jūsų radijo stoties svetaine – rašyti žodį „neįgaliūjų“ su Ū ilgąja raide, be nosinės yra elementari gramatinė klaida kuri rodo, kad šio projekto autoriai yra elementarūs analfabetai. Tai tik smulkmena palyginus su Jūsų radijo stoties programos sudėtimi – 24 val. per parą muzika non-stop. Tai kurgi ta socialinė tematika, kur tos žinios aktualios neįgaliems?
   Manau Jums derėtų labai nuoširdžiai apsidairyti ir pripažinti, jog tai ne žaidimas, tai rimta ir nuosekli veikla kuri Jūsų organizacijai ne pagal jėgas. Nejuokinkite kitų ir neapsijuokite patys.
   Sėkmės.

 6. Pirma, niekas neužgaulioja, aš, kaip ir jūs išsakiau savo nuomonę apie parašytą straipsnį, nenorėdamas užgauti ar įžeisti.
  Antras dalykas, kaip ir minėjau, stabiliausias transliavimo variantas mano nuomone buvo rastas tik prieš keletą dienų, nežinau ką šiuo klausimu jums pasakytų kiti, bet aš manau, kad radijas ne demo rėžimu pradėjo veikti tik tuomet, čia lyginu ankstesnes transliacijas, kurios daugiau tylėdavo, nei veikdavo.
  Kas liečia tekstus, kurie parašyti svetainėje bei programą, ne mano ten daržas. Ne aš rengiu laidas, ne aš sudarinėju programą. Aš atsakingas tik už transliaciją ir audio šaukinius. prieš tai parašytam komentare kalbėjau tik apie transliaciją, kad tik dabar nuo to laiko, kai idėjos autoriai paskubėjo su reklama turime 99.9% stabilią transliaciją. Tai yra viskas, už ką aš ten atsakingas. Dėl laidų, kada jos bus klauskite nežinau, ko gero pagrindiniu įmonės elektroniniu paštu. Dėl teksto taip pat. Dirbu ten, kur išmanau ir į kitus reikalus nelabai lendu. Įgarsinu audio failą tada, kai to paprašo. Pastebiu ir aš tiesą pasakius trūkumų ir ne tik radijo stotyje, bet kadangi ten nemano daržas, aš į jį ir nelendu. Iš mano pusės viskas veikia puikiai, transliacija 24/7, grojaraštis sudarytas tokių stilių muzikos, kokia buvo paprašyta, o toliau jau kitų reikalai, kaip ir ką jie ten daro ar darys. Aš tiesiog pasiūliau savanoriškai prisidėti ir pagerinti tai, ką moku.

  • Aleksai,
   tik kelios replikos į Jūsų pasiteisinimus – bandomosios transliacijos kurios reikalingos atlikti techninius bandymus, išbandyti grojaraštį ir t.t. galėjo būti vykdomos TIK tikslinei klausytojų grupei (tarkime joje galėjo būti keli radijo profesionalai, skirtingų neįgaliųjų organizacijų atstovai ir pan., kuo įvairesnė, tačiau profesionali auditorija) pateikiant TIK jiems tiesioginės transliacijos nuorodą. Taip būtų išvengta nugrybavimų.
   Antra replika – gerais norais kelias pragaran grįstas… Žinot kodėl? Nes šiuo adresu http://www.nradijas.lt/radijo/programa/ sekmadienio programos sudėtyje nuo 17.00 iki 18.00 val. yra unikali radijo programa pavadinimu (citata) „Gyvo garso konsertas“. Atkreipkite dėmesį į žodį KONSERTAS… :))))) Jūs nepakartojami… Na dar keli perliukai – „Mūsų ateities tikslas…“ Ar manote, kad tikslų gali būti praeityje? Kodėl Jūs taip apgailestaujate, jog antžeminiai radijo dažniai suteikiami „komercinėms radijo stotims“? Ar Jūs nežinote, kad radijo dažniai yra valstybės nuosavybė iš kurios valstybė uždirba, gauna pajamas? Ar manote, kad jie turi būti dalinami lengva ranka tokiems „kūrėjams“ kaip Jūsų organizacija (kuri nesugeba net rašyti be gramatinių klaidų)? Trečioje skyriaus „Apie mus“ pastraipoje derėtų sumažinti kablelių ir panaudoti nors vieną kartą skyrybos ženklą – TAŠKĄ. Ypač tai patartina padaryti tarp žodžių „laiko“ ir „mes“. Beje ar LATGA organizacijai pateikiate grojaraščius, pagal kuriuos bus apskaičiuoti autoriniai mokesčiai kuriuos PRIVALOTE mokėti, nes vykdote komercinę veiklą panaudodami kitų autorių intelektinę nuosavybę?
   Na ir galų gale svetainės dalis pavadinimu „Naujienos“ – „Sveiki, mielieji. Naujas puslapis, naujos naujienos, naujos laidos, nauji vedėjai, naujas stilius :)))“….. Ufff….. energija trykšta per kraštus, tik va taip džiaugtis tikrai nėra kuo – kol kas vaizdas apgailėtinas (naujų naujienų nebūna, jau rašiau apie tai aukščiau, naujų vedėjų nėra, tad apie ką Jūs čia rašote? Tiesa, atsirado nauja laida nuo praeito komentaro – „Gyvo garso KONSERTAS“… 🙂 Na ir kokį gi naują web radijo stilių išradote?). Ačiū už šį pasismaginimą, pralinksminot 🙂

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *